A Parlament által elfogadott, 2018.10.17. napján hatályba lépő 2018. évi LXIII. törvény értelmében 2018.10.16. napját követően megkötött lakás-előtakarékossági szerződések esetében a lakás-előtakarékoskodót állami támogatás nem illeti meg. Továbbá a törvény hatályba lépését megelőzően kötött lakás-előtakarékossági szerződésednél, ha meghosszabbítod a megtakarítási idejét, erre a meghosszabbított megtakarítási időre sem illeti meg az állami támogatás.
2018.10.17. napjától a blogomon elérhető cikkek az LTP állami támogatásával kapcsolatban a korábban megkötött szerződésekre vonatkozóan tájékoztató jellegűek.
A lakástakarékpénztár egy szakosított hitelintézet, amely csak és kizárólag lakáscélú betétek gyűjtésével és lakáscélú hitelek nyújtásával foglalkozik.
A lakástakarék egy részben államilag finanszírozott lakáscélú előtakarékosság. Magyarországon 1997 óta elérhető, szabályait pedig az 1996. évi CXIII. törvény, valamint a 215/1996. (XII. 23.), a 47/1997. (III. 12.) és az ezek módosításáról szóló 47/2006. (III. 7.) Kormányrendelet tartalmazza.
A megtakarítást havonta fizeted a szerződésedben választott betétgyűjtési futamidő alatt, ami lehet 4, 5, 6, 8 vagy 10 év.
Erre a megtakarításra kamatot valamint állami támogatást kapsz. Az állami támogatás mértéke a havi befizetés 30%-a, de éves szinten max. 72.000 Ft. A megtakarításon felül vehetsz fel rá előre meghatározott futamidejű, fix kamatozású kölcsönt.
Az összeget csak ingatlannal kapcsolatos célokra használhatod fel, ezért érdemes átgondolni, hogy milyen futamidőre és mekkora összegre kötöd a szerződést.
Tapasztalatom az, hogy még a pici gyermekek számára is ezt ajánlják az ezt értékesítő ügynökök. Ugyanakkor véleményem szerint, ha csak egy megtakarítást tudsz indítani gyermekednek, akkor egyáltalán nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás. Erről bővebben írok blogomon Kisgyermekednek lakástakarék? - biztos vagy benne? Írásomból az is kiderül, hogy mik az előnyei az LTP-nek, mikor ne ezt válaszd és mire kell figyelned...
Legyen világos a cél, hogy miért akarsz LTP szerződést kötni és aszerint cselekedj. Ha nincs konkrét terved, akkor is jól jöhet évek múlva, de ne ez legyen az egyetlen megtakarításod! Ha nem tudod pontosan, mire lehet felhasználni és milyen előnyei ill. hátrányai vannak, inkább kérj szakértői segítséget olyantól, aki nem csak ezt értékesíti, így mindkét oldalát elmondja Neked.
Milyen lehetőségeid vannak?
Amennyiben már itt elakadtál és szívesebben olvasnál többet erről, akkor töltsd ki pénzügyi témakörökkel kapcsolatos kérdőívemet! Ebben kérheted, hogy milyen témákban szeretnél információs leveleket kapni vagy milyen kérdéskörben kéred a segítségemet, és azt is jelezheted rajta, ha inkább egy személyes beszélgetés keretében folytatnád tovább.
Szerződéses összeg = Megtakarítás + Kamat + Állami támogatás + Hitel
Ez mit is jelent? Ha például kötsz a Fundamentánál egy 4 éves szerződést, akkor havonta fizeted a 20.000 Ft-ot 49 hónapon át, ez összesen 980.000 Ft. Erre kapsz 26.680 Ft kamatot, valamint 294.000 Ft állami támogatást. Így a megtakarításként felvehető összeg 1.300.680 Ft lesz. Ha szeretnéd felveheted a szerződésben előre rögzített 1.919.320 Ft hitelt is, melynek havi törlesztő részlete 38.511 Ft lesz 57 hónapon át. A megtakarítási rész (1.300.680 Ft) és a hitel (1.919.320 Ft) együttesen 3.220.000 Ft, vagyis ez a szerződéses összeg.
A számlanyitási díj a szerződéses összegre vetítve 1%, a számlavezetési díj pedig 150 Ft havonta. Tehát amikor megkötöd a szerződést, akkor a havi megtakarítást, a számlanyitási és a számlavezetési díjat kell befizetned, vagyis 20.000 + 32.200 + 150 = 52.350 Ft-ot.
Általában az lakástakarékpénztárak elsősorban azzal próbálnak csábítani, hogy valamilyen akciót hirdetnek a számlanyitási díjra. Van, hogy bizonyos feltételek mellet elengedik, vagy csak a felét kell kifizetned, vagy csökkentett összeget kérnek (például 1 havi megtakarítással megegyező összeget). Mielőtt döntesz, nézd meg az akció feltételeit, hogy biztosan tudod-e vállalni és a teljes futamidőre vetítve valóban jobban jársz-e vele.
Mik a lakás előtakarékosság jellemzői?
Milyen célokra használható fel?
Az összeg felhasználható többek között
Mik az állami támogatás és a kutalás feltételei?
Hogyan kell igazolnod a lakáscélt?
Az LTP szerződéshez kapcsolódó lakáskölcsönről a Jelzáloghiteleknél találsz bővebb információt.
Lakástakarékpénztári szerződést nem csak magán emberként köthetsz, hanem a társasház vagy a lakásszövetkezet is indíthat egyet. Azt gondolom, minden társasháznak kéne, hogy legyen, hiszen ebből fedezhetők az olyan nagyobb kiadások, mint a szigetelés, a vezeték rendszer cseréje, vagy a tetőjavítás, de akár a festés is. Ezek nagyon magas költségű javítások és ha nincs megfelelő tartaléka erre a háznak, akkor bizony zsebből kell kifizetnie a lakóknak.
Ez esetben a szerződéses összeget lakásszám alapján határozzák meg. Annyi szerződést tudtok kötni, ahány épületből vagy önálló egységből áll a társasház, tehát akár műszakilag elkülönülő tömbönként, lépcsőházanként is. Így előre tervezhetitek a kiadásokat. Ha nektek még nincs, vesd fel a közgyűlésen! Ebben is szívesen segítek Nektek...
Azt gondolom, a TE élethelyzetedtől, céljaidtól, lehetőségeidtől, sőt, egyéniségedtől és személyes elvárásaidtól és félelmeidtől függ, hogy Számodra melyik megoldás lesz az ideális. Nem javaslom, hogy csak a számlanyitási díj alapján dönts!
Érdemes megnézned azt is, mekkora a betéti és a hitelkamat, van-e kezelési költség. Számítanak a kínált egyéb kedvezmények, valamint az ezekért cserében kért szolgáltatások igénybevételének hasznossága és díja. Ezért érdemes független szakértő tanácsadó segítségét kérned.
Ha mégis egyedül döntenél, ülj le, számolj, hasonlítsd össze a különböző terméket és nézd meg az egyéb tényezőket is és amelyik ár-érték arányban a legkínálja, azt válaszd, figyelembe véve a szubjektív tényezőket is. Amennyiben úgy érzed, ez túl nagy feladat Számodra vagy csak sem időd, sem energiád ezzel küzdeni, írj nekem vagy hívj fel és segítek! A Te igényeidre, lehetőségeidre és céljaidra keresem meg a legjobb lehetőségeket és hasonlítom össze Neked, hogy dönteni tudj majd. Hasznos tanácsokért és ötletekért pedig látogasd meg blogomat!
Ha valamelyik fogalom nem egyértelmű Számodra, hívd bátran segítségül most Tudástáramat, ahonnan már ketöltheted a 4 LTP összehasonlító táblázatát is! Ha nem találod a választ, írj nekem!
Minden forint, amit erre a célra teszel félre, az lesz életed legkellemesebb, bár kötelező befektetése.
Ugyanakkor az egyik legfontosabb szempont a lehetőségek közti választásnál,
hogy legnagyobb valószínűséggel a célod teljesüljön is. Vagyis összegyűjtsd a szükséges összeget.
Az erre alkalmas termékeket mutatom be itt...
A legtöbb embernek lakásbiztosítása legalább van. Gondolom, Te is rendelkezel valamilyennel.
A hangsúly az utolsó szón van. Van valamilyen biztosításod vagy tudatosan és átgondoltan kötötted meg, hogy valóban térítse a Téged ért károkat?
Itt megmutatom, milyen főbb típusok vannak és hogyan védenek.
Ezenkívül itt találhatsz hasznos ismertetőt a társasház biztosításokkal kapcsolatban is...
Blogomon ötleteket, hasznos információkat és szempontokat osztok meg Veled, amiket használni tudsz a döntéseidhez. Vezetőként pedig azokat az elveimet találod itt, amik szerint dolgozom és amit szeretnék átadni Neked majd.
Vagyis a gondolataimat írom meg. Mindazt amiben hiszek és amit képviselek és tanítok. Ez vagyok én...
Ha kattintasz a link arra a cikkre visz, amit a lakással kapcsolatos állami támogatásokról írtam. Olvasd el!
(you must be logged in to Facebook to see comments).