A támogatások részletezésénél mindenképp külön kell bontanunk a használt és az új lakáshoz igényelhető támogatásokat. Ezen az oldalon megtalálod az ezzekkel kapcsolatos legfontosabb információkat. Érdemes emellett elolvasnod a blogomon az ezzel kapcsolatos cikkeket, ugyanis ott kiszámolom Neked konkrétan, hogy milyen esetben mekkora támogatási összeget tudsz felvenni: Mennyi állami támogatást kaphatsz? - CSOK, NOK, LTP, ÁFA
Milyen lehetőségeid vannak?
Amennyiben már itt elakadtál és szívesebben olvasnál többet erről, akkor töltsd ki pénzügyi témakörökkel kapcsolatos kérdőívemet! Ebben kérheted, hogy milyen témákban szeretnél információs leveleket kapni vagy milyen kérdéskörben kéred a segítségemet, és azt is jelezheted rajta, ha inkább egy személyes beszélgetés keretében folytatnád tovább.
2021. április 21-től még kedvezőbbé váltak a CSOK feltételei, mely egy vissza nem térítentő támogatás. Ha ingatlan vásárlásban, építésben vagy bővítésben gondolkodsz, és vannak 25 év alatti gyermekeid, és/vagy tervezel még, akkor mindenképpen érdemes igénybe venned ezt az állami támogatási formát. Korábbról úgyis ismerheted, hogy SZOCPOL kedvezmény.
Nézzük akkor meg a legfontosabb szabályokat, részletesebb információért pedig fordulj hozzám bizalommal!
Meglevő gyermekeid után a CSOK-ot rád vonatkozó életkori korlátozás nélkül igényelheted. Gyermekvállalásnál - melynek határideje 4, 8, vagy 10 év - azonban feltétel a házasság megléte ill. az, hogy a házaspárból legalább egyik fél 40 év alatti legyen a kérelem benyújtásakor. Házastársak / élettársak esetén a kedvezményt kizárólag együttesen igényelhetik.
A támogatás mértéke a gyermekek számától függ, a minimálisan szükséges lakásnagyságot az alábbi táblázatban láthatod:
Kik igényelhetik a kedvezményt?
A támogatási szerződés megkötésével az együttes igénylők mindketten támogatott személlyé válnak.
Ki minősül gyermeknek?
Hogyan kell megállapítani a gyermekszámot?
A CSOK-ot egy gyermek után csak egyszer lehet igénybe venni, azzal hogy, ha az igénylő (együttes igénylő) a meglévő vagy vállalt gyermekére tekintettel vissza nem térítendő támogatást vagy megelőlegező kölcsönt vett igénybe, akkor a korábban folyósított támogatással (pl. SZOCPOL) csökkentett támogatási összeg igényelhető. Újabb gyermekvállalásra tekintettel a támogatás csak abban az esetben igényelhető, ha az igénylő korábbi gyermekvállalása teljesült.
Kizárások - vagyis mikor nem kaphatsz CSOK-ot?
Mik az igénylés alapfeltételei?
Egyéb szabályok és feltételek:
Mi minősül új lakásnak?
A meglévő épület vagy épületrész átalakítása kivételével:
Ez az a bizonyos 10 + 15 lehetőség. Amennyiben van már legalább 3 gyermeked vagy vállalsz gyermeket (0+3, 1+2, 2+1), akkor igényelheted ezt a támogatást ÚJ lakás vásárlására vagy építésére. A gyermekvállalás teljesítésére a határidő a vállalt gyermekek számától függetlenül 10 év.
A magam részéről fiatal házaspárokat, akik mind a 3 gyermeket vállalják csak, lehetőleg lebeszélem erről. Ugyanis komoly anyagi következményekkel jár, ha mégsem lesz 3 gyermekük, vagy esetleg csak mai divat szerint elválnak, és eladják a lakást. A kedvezményt vissza kell fizetniük, méghozzá sokszoros kamattal.
Ettől eltekintve ez egy valós lehetőség, hiszen a 10.000.000 Ft vissza nem térítendő támogatással, a 15.000.000 Ft kamattámogatott lakáshitellel, valamint 27%-os ÁFA (építés) esetén az 5.000.000 Ft, 5%-os ÁFA esetén felső határ nélküli ÁFA visszatérítéssel már viszonylag korrekt az ár, amiben gondolkodni tudsz. Ha még LTP szerződése(i)d is van(nak), akkor már lubickolhatsz a jó ajánlatokban...
Ha már korábban vettél igénybe SZOCPOL-t vagy CSOK-ot, akkor a korábban igénybevett, és a 10 millió Ft összegű támogatás különbözetét igényelheted, ha új lakáscélt valósítasz meg. Ha azonban kedvezőbb, hogy csak azon gyermekek után igényeld, akikre még nem kérted, ezt is teheted.
E támogatási formához igazolnod kell, hogy Te, vagy a házastársad, a vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó kérelem benyújtásakor a magyar társadalombiztosítási rendszerben biztosított vagy – ide nem értve a közfoglalkoztatási jogviszonyban foglalkoztatott személyt – vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytatsz, és legalább 2 éve folyamatosan – ideértve azt is, ha a legalább 2 éves folyamatos biztosításban az egyes jogviszonyok között legfeljebb 30 nap megszakítás van.
Kereső tevékenységed alapján az is beleszámít, ha valamely másik Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozotál és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolás hiteles fordításával igazolod. A benyújtást közvetlen megelőző 180 napnak, a kereső tevékenységed alapján biztosított jogviszonyban töltött időnek kell minősülnie a társadalombiztosítási rendszerben, de ebbe az időtartamba nem számítható bele a közfoglalkoztatási jogviszonyban eltöltött idő.
Az igényelhető otthonteremtési kamattámogatott lakáshitel kamatának mértéke nem haladhatja meg a 3%-ot. Futamideje max. 25 év. Az otthonteremtési kamattámogatott kölcsön igénybevételének nem akadálya a meglévő, másik lakástulajdon, vagy más jogszabály alapján igénybe vett állami kamattámogatásos kölcsön. Könnyítés, hogy a hitelbe nem támogatott személy hiteladósként bevonhatók a közeli hozzátartozók is.
A további szabályok megegyeznek az 1 ill. 2 gyermekesekre vonatkozó feltételekkel:
Mihez vehető igénybe? - Az új lakás megvásárlásról szóló adásvételi szerződésben szereplő vételár megfizetéséhez használható fel.
A 2008. július 1-jén vagy azt követően kiállított használatbavételi engedéllyel, használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvánnyal rendelkező, vagy a kérelem benyújtásának időpontjában építési engedéllyel vagy az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység bejelentésének megtörténtét az építésügyi hatóság által kiállított igazoló dokumentummal rendelkező, de használatbavételi engedéllyel, használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvánnyal még nem rendelkező, olyan új lakás vásárlásához, amelyet gazdálkodó szervezet természetes személy részére való értékesítés céljára épít vagy építtet, és amelyet első ízben, természetes személy részére értékesítenek.
Lakásvásárlás esetén a kamattámogatott kölcsön, az akadálymentesítési támogatás és a családi otthonteremtési kedvezmény abban az esetben igényelhető, ha az eladó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa. Ha az eladó jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy egyéni vállalkozó az igénylő nem lehet vele tulajdonosi kapcsolatban álló személy. Ugyanez igaz építés esetén is az építési vállalkozóra (EV vagy cég)!
Mindenképpen szükséges az adásvételi szerződésben a lakáscélú állami támogatás megnevezését és annak igényelt összegét is feltüntetni. A lakáscélú állami támogatásokkal kizárólag Magyarország területén vásárolható új lakás.
Az újonnan vásárolt lakásban csak a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont. Házaspár, illetve élettársak esetén a lakásban mindkét félnek (bármilyen arányban) az ingatlannyilvántartásban bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie. 1 vagy 2 gyermeknél 180 napos folyamatos TB jogviszonyt kell igazolni.
Több lakásból álló osztatlan közös tulajdonú ingatlan megvásárlása esetén a tulajdonszerzés mellett igazolni kell a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakásra vonatkozó használati megállapodással az igénylő (támogatott személy) kizárólagos használati jogának fennállását.
A használatbavételi engedéllyel (a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvánnyal) még nem rendelkező lakás tulajdonjogának, a használatbavételi engedély megszerzése (a használatbavétel tudomásulvétele, vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének bejelentése) előtt történő átruházása esetén, az új tulajdonos igénylő – az e rendeletben meghatározott feltételekkel – családi otthonteremtési kedvezményt igényelhet, ha az építkezés a 2008. július 1-jén, vagy ezt követően kiadott építési engedély (2016. január 1-jét követően az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység esetén az építési tevékenység bejelentése) alapján történt.
2017. január 1-jétől a családi otthonteremtési kedvezmény az épület kérelem benyújtásakor meglévő készültségi foka figyelembevételével, az építési költségvetésből még fennmaradó bekerülési költségre igényelhető.
A támogatási szerződés megkötésének feltétele, hogy az igénylő által benyújtott bekerülési költséget tartalmazó költségvetést a hitelintézet elfogadja, és az önerő is beépítésre került.
Használt lakás vásárlásához ill. cseréjéhez is igényelhető a vissza nem térítendő állami támogatás. A CSOK-kal megvásárolni kívánt lakás adás-vételi szerződésben szereplő vételára max. 20%-kal haladhatja meg a bank által megállapított forgalmi értéket. A kedvezmény összegét és a minimálisan elvárt alapterületet a fenti táblázatban találod. Itt is igaz, hogy meglevő és vállalt gyermekekre is igényelheted. Ebben a konstrukcióban legfeljebb 2 gyermek vállalható. Az utóbb született gyermekekre további 400.000 Ft kedvezmény igényelhető utólag gyermekenként.
A CSOK legkésőbb az adás-vételi szerződés megkötését követő 180 napon belül igényelhető. Az igénylő nem lehet az eladó közeli hozzátartozója vagy élettársa, sem az eladó vállalkozással kapcsolatban álló személy. Az adás-vételi szerződésben szerepelnie kell az állami támogatás megnevezésének és összegének. Foglalóként max. 10% fizethető ki készpénzben!
Fontos, hogy a megvásárolandó lakásban csak a támogatott személyek szerezhetnek tulajdonjogot, más nem. Kivétel ezalól a kiskorú gyermek és a támogatott személy egyenesági rokonának halálozás miatti tulajdonszerzése. Házaspár ill. élettársak esetén mindkét félnek tulajdonossá kell válnia (bármilyen arányban). Ha pedig osztatlan közös tulajdonban levő többlakásos ingatlanban vásárolsz lakást, akkor használati megállapodással kell igazolnod a kizárólagos használati jogodat.
Az igényléshez büntetlen előélet és legalább 180 napos folyamatos TB jogviszony szükséges. Falusi CSOK esetén 1-2 gyermekre 1 év, 3 vagy több gyermekre igénybevett támogatás esetén pedig 2 év folyamatos TB jogviszonyt szükséges igazolni.
Bővítésnek minősül az, ha az igénylés benyújtását követően meglevő lakásod hasznos alapterületét legalább egy szobával növeled vagy a lakóteret tetőtérbeépítéssel bővíted (de nem jön létre önálló lakás). Fontos, hogy az építő nem lehet közeli hozzátartozód vagy élettársad és nem rendelkezhetsz az építő vállalkozásban tulajdonrésszel sem. A kedvezmény összegét és a minimálisan elvárt alapterületet a fenti táblázatban találod. Itt is igaz, hogy meglevő és vállalt gyermekekre is igényelheted. Ebben a konstrukcióban legfeljebb 2 gyermek vállalható. Az utóbb született gyermekekre további 400.000 Ft kedvezmény igényelhető utólag gyermekenként.
Az igénybe vehető kedvezmény igazolásaként csak az igénylést követően kiállított számlákat lehet benyújtani. Számlával igazolnod pedig legalább a bank által elfogadott bekerülési költség 70%-át kell.
Házaspárok és élettársak esetén mindkét félnek tulajdonosnak kell lennie (bármilyen arányban). Osztatlan közös tulajdonnál itt is elvárás a használati megállapodás.
Lakás bővítése esetén a bővítendő lakásnak a kérelem benyújtásának időpontjában az igénylő és mindazon személyek lakóhelyéül, szálláshelyéül kell szolgálnia, akiknek együttlakására tekintettel az igénylő a családi otthonteremtési kedvezményre jogosult, és a bővítést követően a) lakhatási körülményeiknek javulnia kell.
A gyermekek számának meghatározására, a meglevő lakástulajdonra, a saját erőre, a büntetlen előéletre és a TB jogviszonyra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint használt lakás vásárlása esetén. A folyósítás készültségi fokkal arányosan szakaszos, és utólagos.
Mi számít bekerülési költségnek? Ide sorolhatók a szükséges bontási költségek, a földmunka, a tervezés-engedélyezés költségei és a bővítés érdekében felmerült építés költségei (közös használatú részeké is).
Preferált kistelepülésen különleges szabályok érvényesek a CSOK, mert fontos céllá vált a magyar falvak elnéptelenedésének megállítása, és a folyamat megfordítása. Ezért 2019. július 1-jén bevezetésre került a Falusi CSOK, amely nem csak vásárlásra, hanem használt lakás esetén bővítésre és felújításra/korszerűsítésre is felhasználható azzal, hogy a támogatási összegből maximum a fele mehet vásárlásra, felét pedig felújításra, korszerűsítésre, bővítésre KELL költeni.
Amennyiben kedvezményes, otthonteremtési kamattámogatott lakáshitelt is veszel fel, ugyanez a megosztási feltétel érvényes rá. Ha viszont korábban vettél már fel ilyen hitelt, akkor nem vagy jogosult újból felvenni, még Falusi CSOK-kal sem. Az érintett települések listáját a CSOK rendelet (17/2016. (II.10.) Korm. rendelet) mellékletében sorolják fel tételesen.
Falusi CSOK-ra akkor vagy jogosult, ha egy vagy két gyermek esetén legalább 1 év folyamatos TB jogviszonyt tudtok igazolni, Te vagy a párod, három vagy több gyermek esetén pedig 2 év folyamatos biztosítotti (TB) jogviszonyt.
A Falusi CSOK támogatási összege megegyezik az új lakás vásárlásához igényelhető összeggel:
Ezen összegek minimum felét kell bővítésre és/vagy korszerűsítésre fordítani.
Amennyiben preferált kistelepülésen a meglevő ingatlanodat korszerűsítenéd vagy bővítenéd, akkor jogosult vagy a támogatási összeg felét igényelni ehhez.
Bővítésnek itt is az minősül, ha az igénylés benyújtását követően meglevő lakásod hasznos alapterületét legalább egy szobával növeled vagy a lakóteret tetőtérbeépítéssel bővíted. Fontos, hogy az építő itt sem lehet közeli hozzátartozód vagy élettársad, és nem rendelkezhetsz az építő vállalkozásban tulajdonrésszel sem.
A korszerűsítési munkálatok elvégzését teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatban vállalod. Ha nem teljesíted, akkor az állami támogatást a Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelten vagy köteles visszafizetni.
Mik azok a korszerűsítési munkálatok, amikhez Falusi CSOK-ot igényelhetsz?
Minden másra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint használt lakás vásárlása, bővítése esetén.
Az új Otthonfelújítási támogatásról annyira részletesen és összeszedetten leírtam mindent a blogon, hogy időszűke miatt itt nem teszem. Engedd meg, hogy átirányítsalak oda. Tényleg minden, de minden iformáció fent van.
Adó-visszatérítési támogatás akkor igényelhető, ha új lakást vásárolsz vagy építesz, ill. építtetsz, ÉS
Legfeljebb egy alkalommal igényelheted CSOK-kal vásárolt / épített ingatlan esetén:
Összege 27%-os ÁFA mellett max. 5.000.000 Ft lehet és az is fontos kitétel, hogy ezt az összeget is be kell építened. Ez azt jelenti, hogy kb. 70%-os készültségi foknál éri meg benyújtani a maximum összeg kihasználására alkalmas költségvetés esetében.
Amennyiben 5%-os ÁFA mellett vásároltál, akkor nincs felső határ, az ÁFA teljes összege visszaigényelhető.
2021 áprilisától az előző évi ÁFA-változás, majd 2021-től újabb változás miatt annyit könnyítettek az új lakást szerzők helyzetén, hogy akkor is kérhető az együttes igénylést előíró főszabály ellenére az adó-visszatérítési támogatás, ha a CSOK-ot már igényelted például 2020-ban, de 2021-ben kaptad meg a számlát, már újra 5% ÁFA tartalommal. Emellett, bár a generálkivitelező által 2020-ban még 27% ÁFA tartalommal kiadott számlákra visszaigényelni nem lehet, csak az ebben az évben újra 5%-kal adottakra, viszont a 27%-osak is beleszámítanak a számlabemutatási kötelezettség szempontjából. További részletes információk a blogon. Keresd az "ÁFA visszatérítés" cimkét.
Fenti összeállítás a 2021.04.25-én hatályos szabályok alapján készült.
Amennyiben úgy érzed, ez túl nagy feladat Számodra vagy csak sem időd, sem energiád ezzel küzdeni, írj nekem vagy hívj fel és segítek! A Te igényeidre, lehetőségeidre és céljaidra keresem meg a legjobb lehetőségeket és hasonlítom össze Neked, hogy dönteni tudj majd. Hasznos tanácsokért és ötletekért fenti támogatások kapcsán, valamint a változások naprakész követése érdekében pedig látogasd meg blogomat!
Ha valamelyik fogalom nem egyértelmű Számodra, hívd bátran segítségül most Tudástáramat! További tematikus segítséget találsz a Pénzügyminisztérium oldalán. Ha nem találod a választ a kérdésedre, írj nekem vagy hívj fel!
Minden forint, amit erre a célra teszel félre, az lesz életed legkellemesebb, bár kötelező befektetése.
Ugyanakkor az egyik legfontosabb szempont a lehetőségek közti választásnál,
hogy legnagyobb valószínűséggel a célod teljesüljön is. Vagyis összegyűjtsd a szükséges összeget.
Az erre alkalmas termékeket mutatom be itt...
Fő küldetésemnek azt tartom, hogy együttműködésünk során képessé válhass jó döntéseket hozni és elérni a céljaidat.
Pénzügyi intelligenciád fejlesztésével elkerülheted a veszteségeket, megteremtheted az anyagi biztonságot és a kívánt életszínvonalat saját magad, családod és vállalkozásod számára.
A tanácsadás során komplex áttekintést kapsz a pénzügyeidről és közösen választjuk ki a legjobb megoldást az aktuális problémádra...
Blogomon értékes információkat gyűjthetsz ahhoz, hogy minél könnyebben vedd az akadályokat a pénzügyeidben. Segítek abban, hogy tudatosabban dönthess...
Írásaimban elmondom hol vannak a buktatók, mi minden az, amire az egyes pénzügyi termékeknél vagy épp egy tanácsadóval való beszélgetésnél figyelned érdemes.
A pénzvilág szabályai és kínálata sokszor nehezen átlátható és vannak olyan fontos szempontok, amiket célszerű figyelembe venned a választásodnál. Ezekről is olvashatsz írásaimban...
(you must be logged in to Facebook to see comments).