Először tisztázzuk, mit is értünk ezalatt, hogy állampapírok. Nevük 2017.10.02-től megváltozott, ezért látsz két nevet. Azután részletesen megmutatom a különböző típusok jellemzőit és ennek a megtakarítási formának a működési elvét...
Az állampapír az állam által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír. Ez azt jelenti, hogy megvásárlásával tulajdonképpen az államnak adsz kölcsönt, előre meghatározott kamatra és előre meghatározott időre. Ez utóbbi – azaz az állampapír futamideje – alapján megkülönböztetünk kincstárjegyet (1 éves vagy annál rövidebb lejáratú) és államkötvényt (1 évnél hosszabb lejáratú).
Az állampapírok dematerializált értékpapírok. Ez azt jelenti, hogy ez egy olyan névre szóló értékpapír, amelynek nincs sorszáma, a tulajdonos nevét, egyértelmű azonosítására szolgáló adatokat pedig az értékpapírszámla tartalmazza. Vagyis elektronikus úton létrehozott, rögzített, továbbított és nyilvántartott, az értékpapír tartalmi kellékeit azonosítható módon tartalmazó adatösszesség.
Állampapírok esetében azok típusától függ, hogy hol tudod megvásárolni. Attól függően, hogy mit szeretnél venni, jegyzésre lehetőséged van például a Magar Államkincstárnál, a Postánál, és az elsődleges forgalmazóknál. Elsődleges forgalmazók azok a befektetési vállalkozások és bankok, akik a forintban kibocsátott állampapírok nyilvános forgalomba hozatalára és forgalmazására az ÁKK Zrt.-vel szerződést kötöttek. Elsődleges feladatuk a Magyar Állam által kibocsátásra kerülő értékpapírok befektetőkhöz való eljuttatása, illetve a másodpiac likviditásának és átláthatóságának biztosítása. Ilyen elsődleges forgalmaző partnerünk is, az ERSTE Befektetési ZRt.
Bónusz Magyar Államkötvény (BMÁK) - Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) - nincs új kibocsátás
Prémium Magyar Államkötvény (PMÁK) - Prémium Magyar Állampapír (PMÁP)
Prémium Euró Magyar Államkötvény (P€MÁK) - Prémium Euro Magyar Állampapír (PEMÁP)
Kétéves Állampapír (2MÁP) - Kétéves Magyar Állampapír (2MÁP) - nincs új kibocsátás
2 éves futamidővel kibocsátásra kerülő, dematerializált, fix kamatozású lakossági állampapír, amelynek alapcímlete 1,- forint
Kamatfizetés évente történik. Futamidő végén a kamat a tőkével együtt, a kamatadó levonását követően kerül az ügyfél számláján jóváírásra. Kamatadót akkor nem kell fizetned, ha TBSZ számlán keresztül vásárolod meg.
Adagolt kibocsátás keretében kerül értékesítésre. Egy adott sorozat értékesítési időszaka előreláthatólag a kibocsátás napjától számított 3 hónapig tart.
A forgalmazók meghatározott feltételek mellett napi vételi árfolyamot jegyeznek sorozataira, így azok a lejáratot megelőzően a forgalmazók üzletszabályzatában leírtak szerint eladhatóak, vagyis vissza tudod vásároltatni.
A most kibocsátott, 2019-ben lejáró Kétéves Állampapírok kamata 2,50%.
Babakötvény
Minden 2005. december 31. után született gyermek számára az állam 42 500 forint életkezdési támogatást ad. Ezt egy minimális kamatozású letéti számlán helyezi el a Magyar Államkincstárban.
Ahhoz, hogy ez az induló összeg a gyermek nevére szóló számlára kerüljön és ott Babakötvényben kamatozzon egy ún. Start-értékpapírszámlát kell nyitni.
Változó kamatozású állampapír, melynek futamideje a kibocsátás napjától számított 19 év, alapcímlete 1,- Ft.
Az éves kamat mértéke a kamatbázis és a kamatprémium értékének összegével egyenlő.
A kamatbázis megegyezik a kamat megállapításának évét megelőző naptári évre vonatkozóan, a KSH által közzétett éves átlagos infláció (fogyasztói árindex) százalékos mértékével. A kamatprémium mértéke 3%. Ez annyit jelent, hogy például a 2020.02.01-jével kibocsátott babakötvények első éves kamata 6,4% lesz.
A kamat Start-értékpapírszámlán történő jóváírása évente február 1-jén történik. Az éves befizetések 10%-ának megfelelő, de maximum 6.000 forint összegű támogatás is jóváírásra kerül.
A számlanyitást követően a Babakötvények vásárlása automatikusan történik a Start-értékpapír számlán jóváírt összegekből.
Kincstári Takarékjegy
Kincstári Takarékjegy Plusz - nincs új kibocsátás
Kamatozó Kincstárjegy (KKJ) - Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP)
Magyar Állampapír Plusz (MÁPP) - "szuperállampapír"
Kamatjuttatás az első évben félévente, az ezt követő években évente történik.
A kamatfizetések napján (az utolsó, lejáratkori kamatfizetési nap kivételével) a pénzben kifejezett kamat összegével megegyező névértékű, azonos sorozatba tartozó állampapírban (Magyar Állampapír Pluszban) kerül jóváírásra a kamat a MÁP Plusz tulajdonosának értékpapírszámláján.
Az előre meghirdetett 5 munkanapon (kamatfizetéskor) 100% értéken váltható vissza.
Nyomtatott formában is megvásárolható a Postákon.
Jelenlegi aktuális éves kamata 3,5% - 6%.
Egy gazdaság egészséges működéséhez 2-3%-os inflációra van szükség. Ha biztos és garantált megtakarítást keresel, tökéletes megoldás lehet az állampapír. Ráadásul kamatadó mentesen. Viszont az infláció kockázata miatt mindig érdemes átgondolnod, hogy fix vagy változó (inflációt követő) kamatozású állampapírt választasz inkább. Ha nem tudod eldönteni, érdemes lehet inkább megosztani a befektetett összeget...
Miután az állampapírokat tisztáztuk, nézzük hogyan kerül a képbe itt is a privát bankár. Mint említettem, értékpapírszámlán keresztül tudsz állampapírokat vásárolni és így tudsz TBSZ vagy NYESZ számlát nyitni is. Esetemben, mint szolgáltatás, azt jelenti, hogy megnyitjuk közösen az értékpapír számládat az ERSTE-nél, és segítek a befektetéseid kezelésében. Emellett rendben tartom a biztosításaidat és az egyéb megtakarításaidat is. Megkeresem Neked a legoptimálisabb bankszámla csomagot vagy hitelt és tudok segíteni a vállalkozásoddal kapcsolatos pénzügyekben is. Tisztességes ajánlat? Ha Te is így gondolod, küldd el nekem a kitöltött kérdőívet és folytassuk tovább a beszélgetést személyesen!
Mit nyújtok Neked ebben és miért pont én?
Hogy milyen egyedi jellemzőik vannak az egyes befektetési alapoknak, melyiknek mi az előnye és a hátránya, illetve mikor és melyiket érdemes választanod, ezeket személyes beszélgetésünk során tudom elmondani Neked. Arról, hogy milyen fajtái vannak a befektetési alapoknak és mik az alaptípusok, a fogalomtárban olvashatsz bővebb információkat. Hasznos tanácsokért és elgondolkoztató cikkekért pedig látogasd meg blogomat.
Jelen tájékoztatás a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény vonatkozó rendelkezései alapján kereskedelmi kommunikációnak minősül, és nem tekinthető ajánlattételnek, teljes körű tájékoztatásnak, befektetési vagy adótanácsadásnak. Bejegyzésem 2020.11.05-én frissült az érvényes információk alapján. Kamatokkal és állampapírokkal kapcsolatos friss adatokat a későbbiekben az Államadósság Kezelő Központ oldalán találsz.
Ha valamelyik fogalom nem egyértelmű Számodra, hívd bátran segítségül most Tudástáramat, ahonnan több összehasonlító anyagot is letölthetsz! Ha nem találod a választ, írj nekem!
Miért engem válassz és miért fogadd el segítségemet? Nézd meg bemutatkozó oldalamat és olvasd el ügyeleim véleményét :).
Megtakarításnak fogalma szerint a közgazdaságtanban azt a jövedelem részt nevezzük, amit nem költünk el.
Sokféle megtakarítási lehetőség létezik az állampapírokon, befektetési alapokon, unit linked biztosításokon kívül. Ezek típusairól és jellemzőiről találsz itt információkat.
Elmondok néhány olyan elvet is, ami segít megértened a megtakarítás szükségességét és könnyebben veszed rá magad, ha eddig nem tetted...
Talán Te vagy az üdítő kivétel, de a legtöbb vállalkozó nincs tisztában azzal, hogyan és mire tudja felhasználni a befektetéseket vállalkozásában.
Ebben a blokkban ehhez adok Neked segítséget. Tájékozódni tudsz arról, milyen befektetési formákat milyen módon tusz felhasználni és mire.
Azt is elmondom, miért jó ez Neked és hogyan tudsz velük adót optimalizálni.
Természetesen a részletekről jobb, ha személyesen tudunk beszélgetni, hiszen a befektetések szakértelmet igényelnek...
Blogomon ötleteket, hasznos információkat és szempontokat osztok meg Veled, amiket használni tudsz a döntéseidhez. Vezetőként pedig azokat az elveimet találod itt, amik szerint dolgozom és amit szeretnék átadni Neked majd.
Vagyis a gondolataimat írom meg. Mindazt amiben hiszek és amit képviselek és tanítok. Ez vagyok én...
A pénzvilág szabályai és kínálata sokszor nehezen átlátható és vannak olyan fontos szempontok, amiket célszerű figyelembe venned a választásodnál. Ezekről is olvahatsz írásaimban...
(you must be logged in to Facebook to see comments).